Honza Komín To sice zní pro neznalého divně, ale našinec určitě tuší...
Honza Komín se od loňska potkal s Portou nejen coby člen kapely Načas, ale také jako spolupracovník a šéfredaktor ePortýru, který si loni, kdy byl založen, vedl celkem dobře.


1. Honzo, jak tě spolupráce na ePortýru bavila?
Psaní do ePortýra a vlastně jeho oživování pro mě nebyla zas až tak neznámá věc, protože už před lety jsem se podílet na rozjíždění Folktimu. Pro mě jsou výzvou věci, na kterých je třeba zapracovat nebo je rozjíždět. Takže práce mě bavila. Ohlasy, že celá portovní stránka včetně ePortýra, je nabitá aktuálními informacemi, mě utvrdily v tom, že tato cesta je správná.

2. Bylo to hodně práce, nebo stačilo najmout další internetem vládnoucí redaktory a ePortýr byl zaplněn?
Bylo to hodně práce. Na ePortýru se za loňký rok objevilo na 160 článků. Některé jsem napsal sám, některé spolupracovníci ePortýra - Cimbura, Jirka Fryč a další, objevovaly se reportáže z oblastních kol a rozhovory s hosty i soutěžícími. V tomto duchu budeme pracovat i letos.

3. Co se ti na Portě v Řevnicích líbilo? Co bys opravil?
Líbilo se mi přírodní prostředí, které k Portě patří, muzicírovaní muzikantů i posluchačů po skončení oficiálních koncertů, to že se končilo v jedenáct a člověk mohl prožít Portu i jinak než jen jako posluchač. Líbila se mi unplugged část vystoupení Wabiho Daňka. Měl jsem pocit, že takhle nějak musela vypadat atmosféra před mnoha lety. Co bych opravil? Asi druhou scénu. Hrají na ní především soutěžní kapely. Kapela, která přijela z daleka, by měla mít pocit, že si dobře zahrála před solidně zaplněným hledištěm. Alespoň já to takto vnímal v době, kdy jsem s kapelou stál na soutěžních prknech.

4. Co bys změnil, kdybys byl dramaturgem Porty?
Dal bych větší prostor mladým kapelám. Chápu, že na festivalu musí být hvězdy, které přitáhnou lidi, ale na druhou stranu portovní žánr by si měl pomalu vychovat nové mladé hvězdy. A mezi nimi je rozhodně několik, kteří tento potenciál mají.

5. Co ty na novinku, že soutěžící budou hrát 4 písničky proti třípísňové letité tradici?
Pro kapely to asi bude dobrá zpráva. Porotě k posouzení kapely stačí klidně jen 3 písničky a jak na to zareaguje posluchač se letos uvidí. Já osobně nemám vyhraněný názor. Jsem pro to to zkusit a příští rok se uvidí, zda se to osvědčilo.

6. Letos kromě spolupráce na ePortýru jsi dostal na triko druhou scénu, tedy její fungování. Co bude cílem a náplní tvé práce?
Cíl je jasný, postarat se o druhou scénu tak, aby vše fungovalo jak má, aby měli muzikanti pro koho hrát, aby posluchači věděli, kdo právě hraje a kdo bude ještě ten den hrát, aby vše časově navazovalo s ohledem na program na hlavní scéně.

7. Jaká bude struktura a náplň druhé scény, už se to ví?
Na druhé scéně proběhne soutěžní semifinále, proběhnou zde recitály soutěžních kapel a možná se dočkáme i recitálu někoho z hostů. Vystoupení nám přislíbil třeba Vojta Kiďák Tomáško.

8. Takže v Řevnicích budou dvě poroty?
Ano budou dvě různé poroty. Finálová už je jasná a jejím předsedo bude letos Wabi Daněk.
Co se týká té semifinalové, zatím je potvrzena účast předsedy poroty Radka Tomáška. V porotě zasedne i Stáňa Plívová, členka skupiny Povijan.

9. S kým budeš na přípravě a chodu druhé scény spolupracovat?
Druhou scénu připravíme společně s kluky z České tábornické unie. Mimochodem právě ČTU je organizátorem oblastních kol po celé republice.

10. Bude se tam platit vstupné?
Nebude se platit vstupné, druhá scéna je součástí festivalu. Věříme, že druhá scéna bude lákadlem pro místní nerozhodnuté a možná právě díky této scéně se rozhodnou přijít na hlavní scénu do přírodního divadla.

Tak díky za rozhovor a určitě se v průběhu přípravy recitálové scény v ePortýru k povídání ještě vrátíme.
JVZ
Další klipy Porty na YouTube...