Anička Roytová Jaké se připravují největší změny od loňska v celkové struktuře Porty?
Ve vedení festivalu Porta jsme došli k názoru, že je třeba zkvalitnit portovní soutěž. Vedla nás k tomu nestejná úroveň soutěžících v krajích. Proto v letošním roce dochází ke změně v postupu do Českého národního finále, kde bude 16 účastníků oproti loňským 27. Přímo bude postupovat pouze krajský vítěz, to znamená 14 finalistů. A protože víme, že úroveň jednotlivých kol není stejná, dáváme šanci i těm interpretům, kteří neuspěli ve svém silném kole, aby se utkali v řevnickém semifinále o další dvě postupová místa. Postupový klíč je daný v pravidlech.
V autorské soutěži se změna týká počtu doporučených písní do finále v Ústí n/L. Porota může poslat do finále 2 písně.

O.s Porta má na starosti České národní finále v Řevnicích. Budou i tady nějaké výrazné změny od loňské premiéry v Lesním divadle?
Na Českém národním finále se budou hrát 4 soutěžní skladby, v semifinále tři.
Recitály zůstaly ve stejné podobě jako loni.
Důležitou změnou je umístění druhé scény. Bude ve sportovním areálu v blízkosti Lesního divadla, takže bude větší kompaktnost mezi oběma scénami. Na recitálové scéně se představí i někteří z hostů.

3. Loni jste vyrazili na brigádu do Řevnic a vzhledem k úpravám divadla úspěšně...Bude letos se zase brigáda?
Loňská brigáda byla po všech stránkách úspěšná. Udělali jsme v Řevnicích hodně práce v areálu Lesního divadla. Letos budeme pokračovat ve zvelebování areálu a okolí. Ale budeme mít ještě další úkol. V rámci spolupráce s Českými lesy budeme 25.4. v Řevnicích sázet 2 000 borovic lesních. Chtěla bych tímto nabídnout dobrovolníkům, kteří by se chtěli této akce zúčastnit, aby sledovali zprávy na stránkách Porty. Během 14ti dnů budou k dispozici veškeré informace k sázení stromků. Výsledkem bude Porta les a odměnou vstup na Portu zdarma.

Omlouvám se za čtvrtou otázku, ale nedalo mi to když nám to tak jde...
* Kolik má tedy vlastně Porta kol?

V celé republice probíhají základní kola a pak i krajská finále. Garanci má Česká tábornická unie. Letos se konají soutěže i v místech, kde se v loňském roce nepodařilo Portu pořádat. Do konce dubna budou známi všichni postupující.

Pardon ale ještě jednu:-))
* kdy budou v prodeji lístky a bude výhodné si vstupenky koupit dřív?

Samozřejmě s předprodejem vstupenek počítáme. Vstupenky bude možno si koupit na stránkách Porty i v obvyklých předprodejích. Je jasné , že vstupenky zakoupené v předprodeji do konce dubna budou cenově výhodnější. Vše potřebné k nákupu vstupenek včetně ceny, bude v nejbližší době uvedeno na www.porta-festival.cz.

Nedá mi to,...
* bude partnerem porty zase Country Radio? Protože loni to byly úžasné rozhovory s hosty i se soutěžícími.

V loňském roce se velice dobře osvědčila spolupráce s Country radiem. Proto jsme rádi, že i letos bude naším partnerem. K obvyklému představování Porty v pořadech radia jsme dostali i cenu a to je medailonek vítěze Porty.

Tak poslední...
* Máte nějaké superhosty v rukávě řevnické dramaturgie?

O hostech bych mohla hovořit dlouze. Oslovili jsme k účasti na Portě přední zástupce tohoto žánru. Ale neodpustím si super zastávku a to je vystoupení tria Samson+Janoušek+Redl. Pánové připravili úplně nový program, trvající 1:30 hod. S tímto programem vystoupí pouze 3x ve festivalové sezóně 2009. Je výborné, že Porta je jedním z nich. Takže se máme určitě na co těšit, oni totiž nikdy nezklamou.
A další superhvězdou bude v pátek Pavel Dobeš, který na Portě chyběl asi deset let. Další naše hosty budeme představovat na stránkách Porty.

A nejposlednější...
* Bude tam kromě mladých kapel taky nějaký ten superpamětník, třeba legendární Mirek Kovařík?

Ano tuto legendu bychom letos na Portě v Řevnicích rádi viděli nejen jako poslouchajícího VIP hosta, ale moc rádi bychom představili divákům toho, bez něhož si v minulosti neuměl nikdo Portu představit. Pamětníkům se určitě vybaví jak jeho způsob moderování, tak legendární básničky.
Budu se snažit aby nám Mirek Kovařík něco ze svého tajemství předvedl. Nejvíc by se mi líbil na Dvoraně. Tak doufám, že bude mít čas a chuť.

Děkuji za nastavovaný rozhovor.
A bude v Řevnicích zase dobré jídlo?

Samozřejmě bez dobrého jídla není dobrého festivalu. Už se připravuje menu a dobré pití.
A totem?
Totem, který pro nás vyřezal Pavel Petříček, šerif osady Kamarádi staré řeky, jsme dobře uskladnili, tak doufám, že ho nenapadl nějaký dřevožrout, nebo houba. Totem zase postavíme, aby Portu chránil. Loni nám hlídal kromě jiného také počasí a hlídal báječně. A od toho právě totemy jsou. Nesmí se na ně zapomínat...

fakt díky příště si připravím víc otázek:-)) JVZ


Ahoj na Portě v Řevnicích.