Štěpán RakVidět Štěpána Raka, kytaristu, skladatele, ale také astronoma, jakým fenomenálním způsobem hraje na kytaru, je sám o sobě zážitek – v jednu chvíli kytara zní, ale umělcova pravá ruka odpočívá, podpírá třeba bradu. To levá ruka jen tak hladí struny, které zní...
A to ještě nemluvím o tom, jakým způsobem dokáže jeho hudba působit. Zahřeje na duši, ale dokáže nahnat husí kůži. Jeho skladby vystihují tragické okamžiky lidí, jakými byly skladby Hirošima, Černobyl nebo 20 tisíc mil pod mořem věnovaná námořníkům ponorky Kursk. Ale nejen mollová je hudba. Veselá a hravá je především nádherná skladba „Hora – rumunský tanec" – velmi hbitý tanec pro kytaristovy prsty.
Hraje jeden člověk na jednu kytaru a přesto máte pocit, že je to aspoň kvarteto hráčů a nástrojů. Nebo malý orchestr?

Letos se zúčastníte, kromě spousty dalších koncertů a vystoupení sólových či s Alfrédem Strejčkem i prvního dne finále Porty v Řevnicích. Není to Vaše premiéra na Portě, začínal jste jako tramp, ale možná to bude premiéra v lesním divadle v Řevnicích. Nepletu se?

Vůbec se nepletete. Vždy jsem si přál na této scéně vystoupit, a jelikož věřím ve splněná přání, tak jsem čekal, až se i toto splní...

Jakou kytaru zvolíte pro vystoupení v lesním prostředí - Vaše kytary mají úžasnou akustiku - například od Australana Grega Smallmana...

Ale pro toto vystoupení pravděpodobně zvolím kytaru, jež pro mne vyrobil můj přítel a dnes již světoznámý výrobce Václav Svoboda z Prahy. Na jeho kytary hrají takoví umělci jako například Vladimír Mikulka, profesor pařížské konzervatoře. Navíc Václav je i pravověrný tramp a sjel na kánoi celý Yucon!

Můžete prozradit, jaké skladby během Vašeho vystoupení uslyšíme? Nebo přidáte i něco z folku?

Zahraji písničky z pořadu Písně ztraceného ráje věnovaného Jaroslavu Foglarovi, některé ukázky z projektu Teskně hučí Niagara a z pořadu S kytarou kolem světa.

Na Portě vystoupíte v pátek 25.6. V lesním divadle je to vždy sázka do loterie - jaké počasí bude, tak barevný bude i, v tomto případě, hudební zážitek. Zabýváte se numerologií a astrologií (sice má asi málo společné s předpovědí počasí), ale nedá mi to nezeptat se - budeme mít při pátečním koncertu i hvězdy nad hlavou?

Datum je z hlediska numerologie velmi působivé. Výsledná sedmička složená z jedničky a sedmy dává skvěle dispozice k uměleckému uplatnění osobnosti a hlubokému uměleckému zážitku. Náladové znamení Raka plné fantazie a neplánovaných rozhodnutí na poslední chvíli, ale zvláště pak součtová dvojka může do průběhu akce vnést jisté rozpory a názorové rozdíly. Ale v roce, kdy, jak jsem psal v časopise Meduňka, dojde na lámání chleba a dělení zrna od plev, je možné cokoli. Tento rok je velmi náročný na kvalitu vztahů a tak i spolupráce na jakékoli úrovni bude podrobena těžkým zkouškám. Ale i to je dobře.

Pokud se ze současnosti mohu vrátit zpět - když jste byl malý a, v dnešní řeči teenager, byl jste pěkné "kvítko" a hrát na housle a později i na kytaru vás moc nebavilo. Ostatně, na kytaru jste začal hrát až když vám bylo kolem 18 let. Můžete říct, kde se najde taková vnitřní síla, aby se vlastně dospělý člověk dopracoval k tomu, že se z něj stane Štěpán Rak?

(podle citace "In the world of the classical guitar there are bad guitarists, good guitarists, superb guitarists and Stepán Rak." - John Button, The Dominion Sunday Times, Wellington, New Zealand 1992)

„Za vším hledej ženu," praví francouzské rčení a nejinak tomu bylo (a stále je) u mě. Začal jsem hrát na kytaru kvůli holkám ve třídě a i dnes si vždy v sále vyberu nějaké ty krásné oči a skrze ně pak šířím hudební poselství dál... Konec konců jsem také jen chlap...

Co byste radil dětem, resp. jejich rodičům, kteří se snaží zajistit hudební vzdělání svým dětem – jak nenásilně přesvědčit potomka, že nestačí jen nějaké nadání, ale i cvičení, aspoň občasné, nejlépe pravidelné...

V takovém případě si myslím, že nejlepší cesta je být dětem příkladem, aby nás z vlastní vůle následovaly. Nemíním tímto, že nutně musíme hrát také na hudební nástroj. Stačí, když děti uvidí, že s láskou a zodpovědností sami plníme své úkoly. Pak nás mohou následovat, neboť děti kopírují vzorce chování svých rodičů. Děti jsou naším zrcadlem.

Pobýval jste v řadě zemí. Lidé mají zažito, že kytarovou velmocí je Španělsko a jižní státy. Dá se to tak ještě říci? Vy jste ale 5 let strávil i na severu - ve Finsku....

A právě Finsko je dnes kytarovou velmocí. Byla doba kdy jsme jí byli i my...

A proč Finsko a ne už my?

Protože po pěti letech pobytu ve Finsku vím, že Finové mají nesmírnou ctižádost a jsou velice soutěživí. O čemž svědčí jejich výsledky především ve sportu, ale i na poli uměleckém.

Jaká vaše skladba je vám nejmilejší?

Vždy ta, na které pracuji a kterou dokončím.
Ještě k astrologii. Zasloužil jste se o pojmenování jedné hvězdy v souhvězdí Pastýře, respektive byla na vaši žádost pojmenována - od roku 1993 nese název Comenius. Podle čeho jste si hvězdu vybral a kdy, v jakém období, ji můžeme na obloze spatřit i my?

Pouhým okem těžko. Doporučuji dojít si na hvězdárnu a nebo k mému synovi Janu-Matěji (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.), který je stejně dobrý astronom jako kytarista, a nechat si poradit.

Čím vás tedy zaujala, že jste jí vybral jméno?

Je tomu přesně naopak, neboť Alfred Strejček má známé, kteří spolupracují s ústavem pro objevování nových hvězd ve Švýcarsku a ti mu sdělili, že je k mání nová hvězda. Okamžitě nás napadlo, koupit název pro Komenského a proto hvězda nese jméno Comenius v souhvězdí Pastýře.

{denvideo
}