Kapela Alibaba působí na naší folkové scéně již několik let (úplné počátky sahají až do roku 2000) a má taky leccos za sebou. Je finalistkou Trampské porty 2004, Moravského vrabce. Nově i držitelem Porty v Řevnicích a postupujícím do mezinárodního finále Porty v Ústí. Vlastním nákladem vydala dvě alba – Brána se otvírá (2004) a U severní trati (2006). Alibaba hraje vlastní tvorbu, autorem naprosté většiny repertoáru je kapelník Miroslav Vepřek. Aranže písní vznikají průnikem různých stylů, které charakterizují jednotlivé členy kapely – od folku, přes swing až po rock. Jakkoli jsou hudební kořeny muzikantů rozdílné, dokážou se na všech podstatných věcech shodnout. Kapelník Miroslav Vepřek nám odpověděl na několik otázek.

Nakolik jste si věřili, že byste mohli v Řevnicích uspět?
No, myslím si, že tomu určitě věřila každá kapela, co do Řevnic jela :-). My jsme to až tak nějak neřešili, hlavně jsme chtěli předvést to, co umíme. Z našeho soutěžního vystoupení jsme měli sami výborný pocit, a tak nějak jsme si říkali, že by to při určité konstelaci mohlo vyjít i u poroty. A ono to vyšlo!

Co pro vás zisk Porty znamená?
Především velkou radost, zhodnocení několikaleté práce a pak taky potvrzení, že po našem personálním a žánrovém zemětřesení, kdy to zpočátku u publika i u kritiky nevypadalo moc růžově, jdeme správnou cestou.

Co očekáváte, že by vám mohla Porta přinést?
Rádi se necháme překvapit (ale zároveň všemu chceme jít naproti).

Jak jsem slyšel na recitálu, vaše hudba není úplně "folková". Měli jste nějakou strategii, jak zaujmout porotu na "folkovém"festivalu?

Ne, tak žádná strategie při různosti osobností v porotě podle mě asi nejde ani vytvořit. A jestli naše hudba není folková, to se neodvažuju tvrdit. Myslím si a cítím jako kapelník a autor, že se v naší kapele daří skloubit dvě věci - na straně jedné dobrou, relativně čitelnou (ne však blbou) písničku a na druhé straně muzikantské umění se správně namíchaným kořením z různých žánrů, kterým se jednotliví členové kapely věnují. Jinak ale rádi hrajeme to, co jsme v Řevnicích předvedli. A to je, myslím, to nejdůležitější.

Čeho byste chtěli v hudbě dosáhnout?
Maxima. Problém je v tom, že každý to maximum máme někde jinde :-).

Za Alibabu odpovídal Mirek Vepřek, kapelník