Pro další ze seriálu rozhovorů jsem si vybral Lucii Redlovou. Zeptal jsem se třeba na její desky, vznik projektu MDŽ a také co pro ni znamená Textová dílny Slávka Janouška, která tento rok slaví 20 let existence.

Můžeš představit projekty a kapely, ve kterých jsi za ty roky fungovala?
Začínala jsem v meziříčské kapele Docuku v roce 2002 na mandolínu, kde jsem hrála a zpívala do léta 2010. Souběžně s Docuku jsem začala vystupovat sama sólově (s kytarou a mandolínou), od roku 2009 mě doprovázeli v mé kapele Garde dva muzikanti, bubeník Milan Kratochvíl a basák Ivan Trpík (občas s námi ještě hostoval Martin Knor na el. kytaru), kteří se mnou hrají dodnes. Z různých „hostovaček“, ať na živých koncertech nebo nahrávkách, které už ani nespočítám, bych zmínila ještě zhruba dvouleté vystupovaní s kapelou Traband.

 

Jak vlastně vzniklo MDŽ – Muzikantky, dámy, ženy a jaká je jeho současnost?
Vzniklo na jaře 2013, kdy mě, Beatu Bocek a Jitku Šuranskou, tedy tři samostatně vystupující písničkářky, pozval Martin Mrca Holan na festiválek do Turnova, který se koná vždy kolem 8. března, vystupují na něm hlavně ženy a jmenuje se právě Muzikantky, dámy, ženy. My tři jsme se tehdy už znaly, ostatně s Jitkou jsme spolu hrály rok a půl i v Docuku. Nacvičení pár společných písní pro tento koncert byla přirozená věc. A jelikož se nám to vzájemné doprovázení v našich písních zalíbilo, vypůjčily jsme si od Mrci název a začaly spolu občas vystupovat. Do roku 2016 jsme odehrály desítky koncertů u nás a třeba i v Polsku a v archivu ČT je stále naše vystoupení v Dobrém ránu z Brna. Pozdější Beatino stěhování do Švédska náš projekt utlumilo, a když v říjnu 2019 umřela Jitka Šuranská, považovala jsem to za jeho definitivní konec. Ale potřeba hrát, radovat se a vzpomínat na Jitušku byla silnější – odvysílaly jsme v roce 2020 s Beatou a posilami Alžbětkou Jamborovou a Evkou Kudrnovou v době covidové takový předvánoční stream, a jelikož měl velký úspěch, pustily jsme se i do živého koncertování. Za rok 2023 jsme měly 11 koncertů v klubech i na festivalech a letos hodláme pokračovat!

 

Které své desky si vážíš nejvíc a proč?
Já mám ráda všechny tak stejně, ale je fakt, že vždy žiju nejvíc tou poslední, protože zkrátka zachycuje mé aktuální rozpoložení. Takže teď vede Lidová Redlová, která vyšla v květnu 2022. Jsem moc vděčná za spolupráci s Jurou Hradilem, který se s citem a pokorou zhostil producentské práce a posunul moje vize zase ještě o kousek dál.

 

Jak vznikl nápad na tento projekt?
V podstatě za to může Jitka Šuranská, resp. její odchod… Doslova přes noc ze mě vypadla písnička pro ni a já jsem najednou zjistila, že jsem v té lidové stylizaci schopna napsat i text. Kdo mě zná, ten ví, že jsem texty nikdy moc nepsala, spíše jsem zhudebňovala texty jiných autorů. No a na poslední desce mám texty tři, pro mě je to velký krok.

 

S kým tedy na textech spolupracuješ?
Úplně na začátku jsem zhudebňovala básně a texty mé kamarádky Radky Rubiliny. Postupně mi život přivál pár dalších „kmenových“ textařů, a to hlavně z okruhu Textové dílny: Kubu Horáka, Ladu Šimíčkovou či Ivo Cicvárka. Ale Radka byla až do předposledního alba Křižovatka (2012) ta hlavní. Nicméně na nejnovějším albu má jeden text harmonikář Marek Vojtěch, jeden Kuba Horák, tři já a zbytek jsou opravdové lidovky.

 

Na čem aktuálně pracuješ?
Chtěla bych natočit nějaký singl s klukama z kapely. Ta poslední deska byla moje sólová, kluci na ní ani nehráli, ale máme i nějaké písničky, které nejsou „Lidová Redlová“, kterou jsou prostě „normální Redlová“, trochu více do bigbítu. Zároveň pořád tak nějak plynule pracuji na tom, abych měla kde hrát (ať už sama, s klukama nebo s MDŽ).

 

Čemu dalšímu se kromě hudby ještě věnuješ? Co je tvá aktuální profese?
Jsem na volné noze a mé činnosti víceméně souvisí s hudbou či kulturou: bookuji pár kapel pro agenturu Bumbum Satori (i když v tom jsem kvůli covidu víceméně vyhořela a nejvíc teď bookuji hlavně sama sebe) a dělám korektury pro jeden magazín a občas pro nějaké nakladatelství. Tedy „čtu za peníze“, to je pro mě takový dreamjob (smích).

 

Jsou nějaká místa, kde ráda koncertuješ?
Já hraju ráda kdekoli, kde mě pozvou (smích). Ale kdybych měla vybrat pár oblíbených destinací, tak je to určitě můj domovský M-klub ve Valašském Meziříčí, Zelenáčova šopa ve Zlíně či Kaštan v Praze. To jsou taková útulná místa, kam se člověk rád vrací…

 

Co si obvykle pouštíš v autě při jízdě na koncert?
Pokud řídím, tak většinou nějaké podcasty, pokud jedu vlakem, tak spíš nějakou muziku, protože si u toho ještě čtu.

 

Jsi součástí Textové dílny Slávka Janouška, která tento rok slaví 20 let existence. Co ti Dílna dala?
Jak už jsem zmínila, zejména pár textařů, se kterými dlouhodobě spolupracuji. Ale také spoustu dalších přátelství, skvělých prozpívaných víkendů a možnost vídat se s nezmarem Slávkem Janouškem, který s námi „mladými“ drží na pařbách krok opravdu inspirujícím způsobem (smích).

 

Sleduješ tvorbu jiných hudebnic v žánru? Můžeš jmenovat?
Mám pár oblíbených písničkářek, ale ne proto, že bych nějak záměrně vyhledávala ženy, ale protože prostě dělají něco, co mě oslovuje. Zmínila bych zejména Lenku Dusilovou a Zuzanu Homolovou.

 

Dokážeš si vzpomenout na tvůj největší hudební zážitek z pozice diváka živého koncertu? Bude to nějaká zahraniční legenda na obřím stadiónu či klubová záležitost?
Ano, bude to legenda, asi sice Paul McCartney v Budapešti v roce 2003. Já naprosto miluju Beatles a vidět jednoho naživo byl opravdu zážitek, který mě rozsekal. Hned v těsném závěsu je Peter Gabriel s jeho turné k desce UP v německém Lipsku, kde jsem si užila kruhové podium s neskutečnými technickými vychytávkami a moje brada byla spadlá opravdu hodně nízko.

 

Jaké to je být sama sobě manažerkou a domlouvat koncerty?
Slovy Cimrmana – mě to baví (smích). Jsem takový organizační typ a milovník tabulek a není to úplně špatné mít ty věci pod kontrolou…

 

Můžeš nasměrovat na svůj web pro další informace?
https://www.redlova.cz 
youtube kanál: https://www.youtube.com/@Lucosek17 
FB: https://www.facebook.com/redlovalucie 
Vodo moja: https://youtu.be/iJAdZUHk0qA 
Kamarádko moje: https://youtu.be/LXL7hNNeYRY 
Prší déšť: https://youtu.be/9GdNDsiRNyM 

 

Na co se teď nejvíce těšíš?
Asi na naše jarní turníčko s holkama s MDŽ. Kromě moravských koncertů „kolem komína“ (ve Zlíně, Rožnově p. R., Frýdku-Místku a Ostravě) budeme letos hrát i v Praze a Brně, bude to 6 hraní v 9 dnech a myslím, že to bude pořádná jízda!

 

Máš nějaký hudební sen či vysněnou spolupráci?
Předskakovat McCartneymu!

 

Děkuji za rozhovor

Kosmonaut