Koncem dubna nepřilétají jen čarodějnice, ale také muzikanti. Ze všech koutů naší vlasti přijedou do Alternativního klubu Tyjátr přihlášení účinkující, aby se zúčastnili 58. ročníku oblastního kola Porty. Letos také oslavíme dvanáct let Porty pod střechou Tyjátru. Přihlášky se uzavřou 19. dubna a tak je brána na prkna koncertních pódií stále otevřená.

Doposud (1. 4.) se přihlásilo patnáct soutěžících, ale jak už to každoročně bývá, lavina přihlášek se strhne začátkem dubna, aby se 27. 4. v 11:00 opět klub Tyjátr naplnil k folkovému prasknutí. Podrobnosti o přihlášených interpretech a kapelách se dozvíte na facebookových stránkách svitavského kola ( www.facebook.com/PortaOblastniKoloSvitavy ) a na webu Střediska kulturních služeb (www.kultura-svitavy.cz).

Porta je především o setkávání a tak se přihlášení soutěžící představí nejen divákům, ale také odborné porotě, která bude hodnotit jednotlivé výkony. Za stolem s poznámkovými bloky a dobrou náladou usednou: Miloš Dvořáček (Kantoři), Stáňa Plívová (Povijan, Svitavský Bigband), Lukáš Moravec (Do Větru), Dagmar Veselá (Dalibor) a Karel Macálka (Rangers, Vlasta Redl & Každý den jinak). Na začátku Porty se již tradičně představí kytarový soubor ZUŠ pod vedením Veroniky Plívové. Veronika se také ujme moderace a provede diváky a účinkující celým portovním dnem.

Vítěz svitavského kola postoupí do celostátního finále Porty, které se uskuteční v červenci v Lesním divadle v Řevnicích a odveze si krásnou vyřezávanou cenu z dílny uměleckého řezbáře Petra Steffana. Soutěžící, kteří stanou na prvních třech místech, se do Svitav ještě vrátí 7. července a zahrají ve svitavském parku Jana Palacha na akci Ozvěny Porty. Letos budou mít Ozvěny vzácné hosty a to Adélu a Oldřicha Bohadlovy. Adéla (dcera Pavlíny Jíšové) pokřtí ve Svitavách svoji novou desku Mateřská dovolená. Po slavnostním vyhlášení a ocenění zazní ještě pár písní vítězů svitavského kola.

Letošní novinkou je dramaturgické propojení klubu Tyjátr a kina Vesmír. Právě v kině se po skončení Porty od 20:00 hodin uskuteční koncert legendární kapely Hop Trop v čele s Jaroslavem Samsonem Lenkem. Vstupenky na vystoupení jsou již v prodeji v síti SMSTicket a recepci Fabriky. A nyní nezbývá než poděkovat těm, bez kterých by svitavská Porta nebyla taková, jaká je a to Pardubickému kraji, městu Svitavy, Geodézii Svitavy, České tábornické unii, klubu Tyjátr, dvěma dobrým duším celé přehlídky Miladě Bidmonové a Stáně Plívové a především vám, divákům a soutěžícím.

A na závěr této malé pozvánky se musíme pochválit, protože v rámci hodnocení a postřehů od našich účinkujících máme prý jedno z nejlépe zorganizovaných oblastních kol Porty.