Na kalendářích se objevuje červen, na teploměrech překračují sloupce rtuti dvacítku, maturanti už mají důležitý krok nebo aspoň svatý týden za sebou, ale pro šikovné mladé muzikanty to znamená, že se blíží finále 26. ročníku Dětské Porty.

Finalisté mění struny, maminky chystají oblečení svým potomkům na soutěžní koncert, kytaristé věnují zvýšenou péči nehtům, obsluha automobilového trucku, který se v Parku Landek promění v jednu scénu, kontroluje všechno, co zkontrolovat lze. 

Moderátoři soutěžních koncertů strkají do svých hlav nejrůznější fakta a zajímavosti, kterými budou provázet na obou podiích jednotlivce i skupiny či kapely, z nichž ti nejlepší si odvezou od Ostravy nejen nádherné skleněné ceny ve tvaru kytary, ale určitě se budou těšit i na hraní na různých festivalech, kde budou stát za stejnými mikrofony jako jejich starší vzory, často legendy téhle muziky.

Posluchači soutěžních koncertů budou převážně vrstevníci mladých muzikantů, ale nejen oni. Také rodiče a jejich kamarádi, kteří se budou těšit z toho, co vyrostlo z mláďat, která od malička potkávali na koncertech a festivalech, a sledovali, jak si uložili tuhle muziku někam dovnitř, nejspíš k srdíčku.

Ano, v sobotu 10. června se zrodí na Landeku u Ostravy čerství držitelé devíti kategorií Dětské Porty, ale nejen pro ně to znamená důležitý krok v jejich muzikantském životě.